Přihlaste seOnline

Právě připojeni - hostů: 3 

Návštěvy


Dnes:14
Tento měsíc:902
Tento rok:8341
Celkem:718115
Informace o Aikido, historie a styl Yoshinkan
Aikido

Aikidó, cesta harmonie mysli, se zrodilo Japonsku asi před 75 lety. Původně se vyvinulo z Daito Aikijutsu, datuje se k 900 n.l, které bylo udržováno pouze přímými potomky Japonské královské rodiny, dokud jej Sokaku TAKEDA v polovině 19. století nezačal vyučovat mimo ni. Osensei.jpg, 7 kB Zakladatel Aikidó, japonský mistr Morihei UESHIBA (1883 - 1969) sestavil z nejúčinnějších technik a principů japonských bojových umění promyšlený sebeobranný systém s unikátní filosofií.

Aikidista usiluje o harmonii mezi svými duševními silami a svými fyzickými možnostmi, a rovněž usiluje o harmonické vztahy s ostatními lidmi (včetně eventuálního útočníka). Při obraně není potřebná téměř žádná fyzická síla - je nahrazena obratností a zvláštním způsobem pohybu, které umožňují vyhnout se náporu útočníka a zachovat si nad ním fyzickou i mentální kontrolu (síla KI). Ke zneškodnění útočníka je pak použita jeho vlastní pohybová energie. Aikidó je proto vhodné i pro osoby slabší konstituce, děti i seniory.

 
Styl Yoshinkan

Školu Yoshinkan založil Gozo SHIODA (1915 - 1994), který byl jedním z nejnadanějších žáků Morihei UESHIBY. shioda.jpg, 3 kB IYAF.gif, 4 kB Gozo SHIODA již v mládí ovládal bojová umění - v Judu získal 3. DAN, když se pak dozvěděl o novém bojovém umění - Aikidu, začal navštěvovat školu Morihei UESHIBY. Po osmi letech celodenních tréninků se stal mistrem tohoto bojového umění, a jako prví získal 9. DAN.

Yoshinkan Aikido je dnes známé po celém Japonsku, především v Japonských školách a u Tokijské policie, jakož i u široké veřejnosti. Aikido se celosvětově rozšířilo v roce 1990, kdy Gozo SHIODA také založil Mezinárodní federaci Yoshinkan Aikida (IYAF), aby spojil doja a instruktory po celém světě.

Yoshinkan Aikido je někdy také nazýváno „tvrdým“ stylem, protože přesně vymezené a někdy vyčerpávající tréninkové metody jsou zakořeněny v předválečném období, kdy Gozo SHOIDA studoval jako žák M. UESHIBY.

Yoshinkan Aikido používá šest fundamentálních pohybů a okolo 150 obecných obraných technik, které se cvičí opakovaně. Procvičováním těchto základních nácviků jsou studenti schopni provádět další techniky, kterých je dohromady asi 3000.

Yoshinkan Aikido není jenom sport. Je to společný vývoj jak fyzických tak i psychických dovedností. Obsahuje také ale i soubor velice účinných obraných technik, které jsou dostupné všem bez rozdílu velikosti, věku, pohlaví, rasy i náboženství.

 
Technické stupně

 

Některé části tohoto textu jsou původně z www.aikido.ca/burnaby/

 
Vázání pásku

 

how to tie Obi for the martial arts of Judo, Karate, and Aikido photo Obi-knot.png