Jak se připravit na trénink

Už jsi se rozhodl/a přijít na trénink? Výborně, tady se dozvíš, co s sebou a co od prvního tréninku očekávat.

Na začátek, co na sebe? Cvičíme v klasických judistických kimonech. Jestli máš kimono (ať už z Juda, Karate, …), klidně si ho můžeš vzít. Pokud ne, postačí tréninkové oblečení. Doporučujeme dlouhé kalhoty a pevnější tričko (funkční trička by mohli přijít k úhoně u úchopových technik). Obuv řešit nemusíš, protože cvičíme bosky. Ale neboj, celá tělocvična je pokryta tatami.

Co od prvního tréninku očekávat? Pokud máš nějaké otázky, určitě se ti na ně pokusíme odpovědět. Pak se po rozcvičce zapojíš do tréninku. Ale neboj, ujme se tě někdo zkušený a všechno ti vysvětlí. Bohužel ne u všech technik můžeme rovnou na věc. V aikido jsou velmi důležité pádové techniky. Možná už ses sám divil, proč se v aikido pořád padá. Je to kvůli bezpečnosti. Proto se nejdříve musíš naučit správně chovat i jako útočník, aby ses nezranil.

Nakonec lze jen říct, aikido není něco, co se dá naučit přes noc. Chce to hodně času a úsilí. Ale to, co my děláme, je základem všeho. Ne nadarmo jezdili mistři všech možných bojových umění a sportů do Japonska, aby se od Gozo Shiody (kancho senseie) naučili jeho Aikido Yoshinkan, a aby se tak zlepšili v tom, co sami dělali.